מענקים לעצמאים רשות המסים – הדרישה להחזרים והזעם של העסקים

במהלך המגפה חילקו מענק לעסקים בתקופת הקורונה ומענקים לעצמאים מרשות המסים, אך לאחרונה יש דרישה מעצמאים רבים להחזיר את הכסף מה שעורר כעס רב

לקראת סיום שנת המס של 2020 נשלחו בקשות לעצמאים רבים אשר קיבלו מענקים לעצמאים מרשות המסים להחזיר את הכסף על אי עמידה בתנאי הזכאות של מענק לעסקים בתקופת הקורונה. 

ממש עכשיו רשות המסים עובדת על הקמת מערכת ממוקדת שתאפשר לעצמאים אשר נדרשו להחזיר את כספי המענק לעשות זאת בצורה נוחה, קלה ומהירה. 

הסיבות לדרישת החזר המענקים לעצמאים מטעם רשות המסים –

הדרישה להחזרי המענק הגיעו בהתבסס על התנאים המקדימים לקבלת המענק שקבעו כי אם יתגלה כי עצמאי אשר קיבל מענק למרות שאינו עמד בתנאים הוא יידרש להחזיר את הכסף לרשות המסים. בתקופת הפעימות הראשונות של מענקי הסיוע נדרשו העצמאיים שהיו מעוניינים בקבלת מענק במסגרת התוכנית של "מענק לעסקים בתקופת הקורונה" להציג נתוני ירידה של לפחות 25% במחזור המכירות, אך אחד מתנאי המענק היו ההסכמה וההבנה שאם בדיעבד יתברר כי האחוזים היו נמוכים ממה שנקבע ידרשו העצמאים להחזיר את הכסף לרשות המדינה.

בחודש יוני קיבלו עצמאים רבים דרישה להחזרת כספי המענק אשר קיבלו בטענה כי הסטטוס שלהם שונה ל"לא זכאי" לאחר בדיקה חוזרת של הדוחות והנתונים העדכניים על הדיווחים שהוצגו.

כמו שצוין התנאים כולל האפשרות לדרישת ההחזר על הכספים הוצגה מראש ובזמן האחרון הוצפו שאלות ובקשות על איך ניתן להחזיר את כספי הענק, כרגע הרשות עדיין עובדת על המערכת שתאפשר בסופו של דבר את החזרת הסכומים בצורה קלה כמו לחיצת כפתור. האומנם, עצמאים רבים התכוננו לתרחיש ושמרו את הכסף מצד מחשש שיצטרכו להשיבו אך חלק נכבד מהעצמאים השתמשו במענק וכרגע ניצבים בפתחה של בעיה כלכלית כאשר ידרשו להחזיר כסף שכרגע לא נמצא אצלם בהשיג יד.

בנוסף לדרישה להחזרי מענקים לעצמאים של רשות המסים גם עסקים אשר קיבלו מענק השתתפות בהוצאות נדרשים עכשיו להחזרי הכסף בטענה זהה של אי עמידה בתנאים והוצאות שאינן מצדיקות מענק. 

במהלך המגפה חילקו מענק לעסקים בתקופת הקורונה ומענקים לעצמאים מרשות המסים, אך לאחרונה יש דרישה מעצמאים רבים להחזיר את הכסף מה שעורר כעס רב

תגובת העצמאים ברשת לדרישת החזר הכספים – 

 יו"ר פורום העצמאים בהסתדרות, רמי בז'ה פנה לשר האוצר וטען כי: "מדובר במכה צורמת, קשה ומבישה למאות אלפי עצמאים שלרגע חשו שביב של תקווה, הבטחה אחת מבין עשרות ההבטחות שהומטרו עליהם בשנה האחרונה שבאמת התקיימה, עד לרגע שבו הכול התנפץ להם בפנים והם נדרשו להחזיר את הכסף".

עד הגיב בנושא עורך דין רועי כהן, נשיא להב: "הדרישה להחזרים מעצמאים ובעלי עסקים על הוצאות קבועות כל כך הזויה ומבישה שזה ממש בלתי נתפס. המדינה עוד בסגר, עשרות אלפי עסקים סגורים , עצמאים ללא עבודה, בעלי עסקים רואים לנגד עיניהם מפעלי חיים קורסים, בלי אופק ובלי תקווה, שוברים את הראש ממה להתקיים ורשות המיסים מוציאה דרישה להחזריי כספים ועוד עם ריבית והצמדה ואיומי עיקולים וקנסות."

בלי ספק מדובר בצעד חסר התחשבות, מזלזל ומביש כלפי העצמאים במדינת ישראל שגם ככה נמצאים כמו כולנו בתקופה קשה ובמלחמת קיום כלכלית על העסק עבורו השקיעו את מיטב כספם וזמנם. המדינה מוכיחה שוב כי היא לא רואה את האדם הקטן ולא נשאר מה לעשות מלבד להמשיך ולצעוק לכל העומדים בראש – תתעוררו. 


אם ברצונכם לקבל הדרכות עסקיות נוספות כאלה, היישר לתיבת הדואר הנכנס שלכם, הירשם לניוזלטר שלנו כאן למטה. 📫

מה אתם חושבים על המאמר?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button