שוק הקריפטו שיעלה על 1.3 מיליארדי דולרים בסוף שנת 2021 – NFT מזה

"שוק קריפטו בשם ה-NFT יעלה על 1.3 מיליארדי דולרים בסוף שנת 2021", כך ניתן לעשות כסף בעזרת מכירת יצירות אמנות, תמונות, גיפים ועוד באמצעות NFT רוצים ליצור יצירות אמנות משלכם ב-NFT? מדובר בתהליך פשוט יחסית ואינו מצריך ידע נרחב בתעשיית הקריפטו

ה-NFT מאפשר לכם גם להרוויח עמלה בכל פעם שהנכס נמכר לאדם חדש • יש בכך פוטנציאל ליצור הכנסה פאסיבית לכל החיים • ה-NFT הפך לאחת ממגמות הקריפטו החמות ביותר בשנת 2021, עם מכירות כלליות בעלייה של 55% כבר מאז 2020 • מותגים וסלבריטאים כמו ה-UFC ושון מנדז חתמו על עסקאות לשחרור נכסים משלהם • אפילו חברתו של אילון מאסק "גרימס" קפצה על העגלה ומכרה יצירות אמנות דיגיטליות בשווי של כמעט שישה מיליון מיליון דולרים בתוך דקות


רשתות ה-NFT ראשי תיבות של Non-fungible token (מטבע שאיננו בר-חליפין) מבוססות על בלוקצ'יין ועל רישום דיגיטלי של נכסים. הפך לאחת ממגמות הקריפטו החמות ביותר בשנת 2021, עם מכירות כלליות בעלייה של 55% כבר מאז 2020, מ-250 מיליון ל-389 מיליוני דולרים. בכתבה זו נלמד אתכם ליצור, לרכוש ולמכור נכסים דיגיטליים פופולריים אלה.


NFT – הסבר במילים פשוטות

במילים פשוטות, ניתן בעצם, עקרונית, לקנות ולמכור זכויות יוצרים כמעט על כל דבר ברחבי הרשת. אבל עבור ההסבר, ניקח יצירה פיזית. נניח ואתם קונים את המונה ליזה. יש ציור אחד כזה בעולם. מכאן, יש רישום שהמונה ליזה עברה מהבעלים הקודמים לידיכם. הרישום הינו פומבי ותקף בכל העולם. עד היום, היה רישום אחד שתקף במקום פיזי ספציפי, נניח במקרה זה, משרד התרבות של צרפת. 


ה-NFT והמונה ליזה

מכאן, מישהו הגיע וצילם תמונה של המונה ליזה. חוץ מהחוויה, לתמונה הזאת אין ערך כלכלי. כלומר, לנכס יש ערך רק אם ניתן לעקוב אחרי החלפת הידיים שלו. וזה בדיוק מה שהבלוקצ'יין מאפשר. מעבר אחרי נכסים תחליפיים, כמו כסף למשל, שעובר מאדם לאדם, ומנגד, החלפת ידיים של נכסים שאינם תחליפיים. נסביר. הערך של שקל אחד, דומה לשקל אחר והערך של ביטקוין אחד (בזמן נתון) דומה לערך של ביטקוין אחר. זה לא משנה איזה שקל או איזה ביטקוין יש לכם ביד. מנגד, זכויות היוצרים ליצירת אמנות הינה יחידנית.


מעניק ערך לנכסים דיגיטליים וזכויות יוצרים

אותו עיקרון מאפשר להעניק ערך לנכסי קריפטו שהם לאו דווקא מטבעות. לדוגמא, בכתבה הבאה ב"מאקו" תחת הכותרת "עולם האספנות הגיע למאה ה-21: סרטון של 10 שניות נמכר ב-6.6 מיליוני דולרים". בסרטון נראה נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ מלא בקעקועים ומוטל על הקרקע. אתם קולטים? משקיעים משלמים סכומים עצומים עבור אייטמים שקיימים רק אונליין. את הסרטון כולם יכולים לראות בחינם ביוטיוב, אבל רק אחד יכול להיות הבעלים שלו – עם זכויות היוצרים, ועבור זה הוא שילם המון כסף. באמנות הדיגיטלית כל דבר יכול לקבל ערך ולספק ערך. אנשים מתחילים להכיר בערך של הדברים הללו – והכספים מתגלגלים.

לחץ/י כאן למסחר ב NFT


איתנו מ-2012

NFT הם נכסי קריפטו ייחודיים הניתנים לאיסוף. הם היו איתנו עוד משנת 2012, כאשר לראשונה עלה הרעיון של מטבעות מבוזרים כמו ביטקוין. המטבעות אלה היו "סאטושים", שברים קטנים של ביטקוין – שסומנו, או "נצבעו" יחד עם מידע מובהק שיכול לקשר בין המטבעות לנכסים בעולם האמיתי, למשל "סאטושי זה מייצג 500 דולר שהמשורר ג'ון דאן רכש איתם במכולת השכונתית". יחד עם זאת, לרוב, מטבעות צבעוניים שימשו ליצירה וסחר ביצירות אמנות כמו כרטיסים דיגיטליים. למשל, "Rare Pape", תמונות צפרדעים שמוטבעות על Counterparty, פלטפורמת מסחר של עמיתים לעמית שנבנתה על גבי הבלוקצ'יין של ביטקוין.


אבני הבניין של ה-NFT

תמונות צפרדעים מצוירות, שהפכו לממים אינטרנטיים ויראליים, היוו כמה מהדוגמאות המוקדמות ביותר ליצירות אמנות קריפטו דיגיטליות ייחודיות הקשורות לאסימוני קריפטו. זה סלל את הדרך למחשבה וליצירה של סטנדרטים אסימוניים חדשים שאינם ברי חליפין – סט של אבני בניין של בלוקצ'יין המאפשרות למפתחים ליצור NFT משלהם.


ניתן להשתמש ב-NFT לייצוג כמעט כל סוג של פריט אמיתי או בלתי מוחשי, כולל:

 • עבודת אומנות.
 • פריטים וירטואליים בתוך משחקי וידאו כגון: עורות, מטבע וירטואלי, כלי נשק ואווטרים.
 • מוסיקה.
 • אספנות (למשל כרטיסי מסחר דיגיטליים).
 • נכסים בעולם האמיתי המסומנים, החל מנדל"ן ומכוניות ועד סוסי מרוץ ונעלי ספורט מעוצבות.
 • ארץ או מדינה וירטואליים.
 • קטעי וידאו של רגעי ספורט איקוניים.


כיצד ליצור NFTs?

איך ליצור יצירות אמנות משלכם? בין אם מדובר ב-GIF ובין אם בתמונה, היא מדובר בתהליך פשוט יחסית ואינו מצריך ידע נרחב בתעשיית הקריפטו. יצירות האומנות יכולות לשמש גם ליצירת אספנות כמו סטים של כרטיסים דיגיטליים.


איתריום הוא שירות הבלוקצ'יין המוביל להנפקת NFT

לפני שתתחילו, עליכם להחליט באיזה בלוקצ'יין אתם רוצה להנפיק את ה-NFT שלכם. Ethereum הוא כיום שירות הבלוקצ'יין המוביל להנפקת נכס קריפטו NFT. עם זאת, יש מגוון של רשתות אחרות שהולכות ונעשות פופולריות יותר ויותר, ההמלצה שלנו היא Binance Smart Chain 


תקן נפרד לכל בלקו’ציין 

לכל בלוקצ'יין יש תקן נפרד לאסימוני NFT, שירותי ארנק ושווקים תואמים. למשל, אם אתם יוצרים NFT על גבי הרשת החכמה ביינס (Binance Smart Chain), תוכלו למכור אותם רק בפלטפורמות אשר תומכות בנכסי Binance Smart Chain. פירוש הדבר שלא תוכלו למכור אותם במקום כמו VIV3 – שוק מבוסס בלוקצ'יין Flow – או OpenSea שהוא שוק NFT מבוסס Ethereum.

מכיוון שלאיתריום יש את המערכת האקולוגית הגדולה ביותר של NFT, זה מה שתצטרכו לעשות כדי לטבוע יצירות אמנות NFT משלכם כמו מוסיקה או וידאו בבלוקצ'יין איתריום:

ארנק Ethereum התומך ב-ERC-721 (תקן ה-NFT מבוסס ה-Ethereum), כמו MetaMask, Trust Wallet או Coinbase Wallet. בסביבות 50 עד 100 דולרים באת'ר (ETH). אם אתם משתמש בארנק של Coinbase אתם יכולים לקנות את'ר מהפלטפורמה עם דולרים אמריקנים, לירה שטרלינג ומטבעות פיאט אחרים. אחרת, יהיה עליכם לרכוש איתריום. ברגע שיש לכם, ישנן מספר פלטפורמות ממוקדות NFT המאפשרות לחבר את הארנק שלכם ולהעלות את התמונה או הקובץ שבחרתם, שברצונכם להפוך ל-NFT.

לחץ/י כאן למסחר ב NFT


השוק העיקרי של Ethereum NFT הוא
OpenSea

מדובר במרקטפלייס שמאפשר לכם גם ליצור NFT משלכם, אך עליכם להירשם כדי להיות "אמן רשום" בפלטפורמה מראש. ל-OpenSea יש כפתור "צור" בפינה הימנית העליונה.

יצירת נכס קריפטו NFT בOPENSEA

כך עובד התהליך ב-OpenSea:

לחיצה על כפתור ה"יצירה" (create) תעביר אתכם למסך שמבקש מכם לחבר את הארנק מבוסס איתריום. לאחר שתזינו את סיסמת הארנק שלכם, כמתבקש הוא יחבר באופן אוטומטי את הארנק שלכם לשוק. ייתכן שיהיה עליכם לחתום דיגיטלית על הודעה בארנק Ethereum שלכם כדי להוכיח שאתם הבעלים של כתובת הארנק. חתימה דיגיטלית על הודעה אינה כרוכה בתשלום, אלא רק מראה שיש לכם בעלות על הארנק.

השלב הבא ב-OpenSea הוא לרחף מעל "ליצור" בפינה הימנית העליונה ולבחור ב"אוספים שלי". משם, לחצו על כפתור ה"יצירה" הכחול. יופיע חלון המאפשר לכם להעלות את הגרפיקה שלכם, להוסיף שם ולכלול תיאור.

בחלק הזה אתם בעצם יוצרים תיקייה עבור ה-NFT החדש שלכם שנוצר. לאחר שהקציתם תמונה לאוסף שלכם היא תופיע למטה. לאחר מכן, יהיה עליכם להוסיף תמונת באנר לדף על ידי לחיצה על סמל העיפרון בפינה השמאלית העליונה.

עכשיו אתם מוכנים ליצור את ה-NFT הראשון שלכם. לחצו על כפתור "הוסף פריט חדש" (כחול) וחתמו על הודעה נוספת באמצעות הארנק שלכם.

תגיעו לחלון חדש שבו תוכלו להעלות את תמונת ה-NFT, האודיו, ה-GIF או המודל התלת-ממדי שיצרתם.


הגבירו את הייחודיות של ה-NFT שלכם

ב-OpenSea ובשווקים רבים אחרים, יש לכם גם אפשרות לכלול תכונות מיוחדות כדי להגביר את הייחודיות של ה-NFT שלכם. ליוצרים יש אפילו אפשרות לכלול תוכן הניתן לביטול הנעילה, שרק הרוכש יכול להציג אותו. זה יכול להיות כל דבר, החל מסיסמאות דרך גישה לשירותים מסוימים ועד קודי הנחה ופרטי קשר.

לאחר שתסיימו, לחצו על "צור" בתחתית וחתמו על הודעה נוספת בארנק שלכם על מנת לאשר את יצירת ה-NFT. הגרפיקה אמורה להופיע באוסף שלכם.


כמה עולה הכנת NFT?

אמנם ב-OpenSea לא עולה להכין שום דבר, אך פלטפורמות מסוימות כן גובות תשלום. בפלטפורמות מבוססות אתריום, עמלה זו מכונה "גז". גז אתריום הוא פשוט כמות איתריום הנדרשת לביצוע פונקציה מסוימת בבלוקצ'יין – במקרה זה, מדובר על הוספת NFT חדש לשוק. עלות הדלק משתנה בהתאם לעומס ברשת. ככל שמספר האנשים שמייצרים ערך דרך הרשת בזמן נתון גבוה יותר, כך מחיר "דמי הדלק" גבוה יותר ולהיפך. 

טיפ חשוב: דמי הגז של אתריום זולים משמעותית בממוצע בסוף השבוע, כאשר פחות אנשים מייצרים ערך ברשת. זה יכול לעזור לכם בהורדת עלויות אם אתם מציגים מספר NFT למכירה.


כיצד למכור NFTs?

כדי למכור את ה-NFT שלכם בשוק, יהיה עליכם לאתר אותם באוסף שלכם, ללחוץ עליהם ולמצוא את הכפתור של "למכור". לחיצה עליו תעביר אתכם לדף תמחור בו תוכלו להגדיר את תנאי המכירה, כולל השאלה האם לערוך מכירה פומבית או למכור במחיר קבוע.

את'ר ואסימונים אחרים של ERC-20 הם המטבעות הקריפטוגרפיים הנפוצים ביותר שתוכלו למכור באמצעות את הנכס שלכם, אולם פלטפורמות מסוימות תומכות רק באסימון המקורי של הבלוקצ'יין שעליו נבנו. VIV3, למשל, הוא שוק של בלוקצ'יין של Flow ומקבל רק אסימונים של FLOW.

לחץ/י כאן למסחר ב NFT


בואו נעשה מזה כסף

על ידי לחיצה על כפתור "ערוך" לצד תמונת האוסף ב-OpenSea, חתימת ההודעה באמצעות הארנק שלכם וגלילה למטה, תוכלו לתכנת תמלוגים ולבחור איזה אסימון ERC-20 תרצו לקבל למכירת NFT. תמלוגים מאפשרים ליוצרי NFT להרוויח עמלה בכל פעם שהנכס נמכר לאדם חדש. יש בכך פוטנציאל ליצור זרמי הכנסה פסיביים לכל החיים עבור אמנים ויוצרים תוכן אחרים באופן אוטומטי הודות לחוזים חכמים.

רישום NFTs בשוק דורש לעיתים עמלה על מנת להשלים את התהליך. אמנם זה לא המקרה בכל פלטפורמה, אבל זה משהו שכדאי לשים לב אליו בעת יצירת NFT.


כיצד לקנות NFT?

לפני שאתם ממהרים לקנות רכיבי NFT, ישנם ארבעה דברים שעליכם לשקול תחילה:

 • מאיזה שוק אתם מתכוונים לקנות את ה-NFT?
 • איזה ארנק אתם צריכים להוריד כדי להתחבר לפלטפורמה ולרכוש NFT?
 • עם איזה מטבע קריפטוגרפי עליכם לממן את הארנק על מנת להשלים את המכירה?
 • האם ה-NFT שברצונכם לקנות נמכרים בזמן מסוים?

NFT מסוימים זמינים רק בפלטפורמות ספציפיות

כפי שאתם בוודאי יכולים לנחש עד עכשיו, NFT מסוימים זמינים רק בפלטפורמות ספציפיות. לדוגמא, אם ברצונכם לרכוש חבילות NBA Top Shot תצטרכו לפתוח חשבון ב-NBA Top Shot, ליצור ארנק Dapper ולממן אותו באמצעות USDC stablecoin או עם אפשרויות מטבע fiat הנתמכות. תצטרכו גם להמתין עד שתוכרז על אחת מהמכירות עבור חבילת הכרטיסים ולנסות את מזלכם לקנות אותם לפני שיימכרו.


מכרו את היצירות שלכם ב-NFT

יצירות אמנות נעשות נפוצות יותר ויותר כשיטה למכירת רכיבי NFT נדירים לקהל של קונים רעבים. הן בדרך כלל מחייבות את המשתמשים להירשם ולממן את חשבונותיהם מראש כדי שלא יפספסו את ההזדמנות לרכוש NFT כאשר הם יוצאים לאוויר לעולם. חבילות ויצירות אומנות יכולות להיחטף תוך שניות, אז אתם צריכים שהכל יהיה מוכן מבעוד מועד.


היכן ניתן לרכוש NFT?

לסוחרי קריפטו שמעוניינים בעיקר לקנות NFT, ההמלצה שלנו היא OpenSea

האם זה זמן טוב לסחור ב-NFT?

שיגעון ה-NFT רחוק מלהסתיים. מותגים וסלבריטאים מרכזיים כמו ה-UFC ושון מנדז חתמו על עסקאות לשחרור נכסים משלהם, ואפילו חברתו של אילון מאסק "גרימס" קפצה על העגלה ומכרה יצירות קריפטו אמנות דיגיטליות בשווי של כמעט שישה מיליוני דולרים בתוך דקות.

האנליסט של "מסרי" (Messari) מייסון ניסטרום צופה כי שוק ה-NFT יעלה על 1.3 מיליארדי דולרים בסוף שנת 2021, כאשר אמנים, מותגים ואייקונים נוספים נוהרים לחלל כדי ליצור אסימונים/טוקנים ייחודיים משלהם. עם יותר בלוקצ'יינים שמתחרים לייצר גם שירותי NFT טובים יותר, ומגוון הולך וגדל של פלטפורמות לבחירה, עכשיו זה זמן נהדר לשים שני מרפקים בצדי הגוף, ולהתהלך במרחב ה-NFT.


אם ברצונכם לקבל הדרכות עסקיות נוספות כאלה, היישר לתיבת הדואר הנכנס שלכם, הירשם לניוזלטר שלנו כאן למטה. 📫

מה אתם חושבים על המאמר?
+1
54
+1
38
+1
112
+1
0
+1
87
+1
0
+1
0

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button